• Kategorie: Aktuality

Mistrovství České republiky v přespolním běhu

V sobotu 25. listopadu proběhlo v Dříteči poslední letošní Mistrovství Česká republiky, tentokrát v přespolním běhu mužů, žen, juniorů a juniorek. V rámci těchto závodů se zároveň uskutečnilo Finále běžeckého poháru mládeže. Na obou akcích měl atletický oddíl SKP své zdatné zastoupení…

Do družstva Středočeského kraje v „mix“ štafetách na 4 x 1 km byli z SKP Nymburk nominováni mladší žák Tadeáš Makovec a žákyně Zuzana Veselá. Na Tadeáše připadl druhý úsek. Pomyslný štafetový kolík přebíral jako desátý, ale během kilometrového okruhu, který zdolal v čase 3:26, se posunul na sedmé místo. I další kolegové z týmu zabrali a středočeská štafeta mladšího žactva nakonec doběhla jako pátá. Zuzka Veselá se ve smíšené štafetě žactva výborně zhostila prvního úseku, který absolvovala za 3:18. Předávala sice jako desátá, ale až za všemi chlapci a jako první z dívek. V dalších úsecích se pak žákovská středočeská štafeta posouvala pořadím vpřed až na konečné vynikající druhé místo.

Mezi muži-mílaři si odbyl svou mistrovskou premiéru dorostenec Miroslav Popr, jehož specializací jsou podstatně kratší trati. 4000 metrů dlouhou trať zdolal v čase 15:47 a obsadil šedesáté místo. Podstatně lépe se vedlo nymburským závodníkům, zejména Danielu Marákovi, v kategorii juniorů, které v samém závěru závodního dne čekaly čtyři kilometr a půl dlouhé, již značně rozbahněné okruhy. Hned od startu se ujal tempa favorizovaný Jiří Pavel Češka, za kterým se po první tři kola v těsném závěsu držela desetičlenná skupinka běžců včetně Dana Maráka. Ten cílem prvních dvou okruhů probíhal na 8. a 6. místě. Ve druhé polovině třetího okruhu si již Jiří Češka spolu s Adamem Červinkou vypracovali mírný náskok. Do posledního kola tak vbíhal Dan Marák na 5. místě s asi pětivteřinovou ztrátou na vedoucí dvojici, ale během posledního okruhu postupně její náskok stahoval, až ji 500 metrů před cílem dostihl. V této chvíli již začal Adam Červinka mírně ztrácet a tak o Mistrovském titulu měl rozhodnout souboj dvojice Češka – Marák. I když nymburský závodník na vedoucí pozici soupeře ze Spartaku Praha 4 zle dotíral, o dva roky zkušenějšímu Jiřímu Češkovi se podařilo vedení uhájit a poté co prakticky odtáhl celý závod, zaslouženě zvítězil. Dan tak doběhl s minimální ztrátou ve shodném čase s vítězem 18:57. Zdařilý výkon předvedl na stejné trati také Mojmír Pavlík. Ten po nedávno prodělané nemoci rozběhl svůj závod poněkud opatrněji, ale postupně se posouval startovním polem vpřed, když jednotlivými koly probíhal na 24., 15. a 10. místě. Cílem nakonec proběhl jako devátý v čase 19:33. Posledním zúčastněným byl z nymburských závodníků na juniorské trati Štěpán Klír, který teprve sbírá první zkušenosti z velkých závodů. Jeho čas 22:54 stačil na 53. místo. Nicméně trojice nymburských závodníků by s umístěními 2.- 9.- 53. v pomyslné soutěží oddílových družstev obsadila některou z předních pozic.

Blahopřejeme a všem děkujeme za reprezentaci našeho oddílu!