• Kategorie: Aktuality

Mikuláš Havel třetí na MČR ve vícebojích!

Poslední květnový víkend již tradičně patří atletickému Mistrovství České republiky ve vícebojích, které v letošním roce hostil stadion Slavie Praha v Edenu. Atletický oddíl SKP Nymburk na něm měl jediného reprezentanta, staršího žáka Mikuláše Havla.

Ten absolvoval během dvou dnů devítiboj (100 m překážek, disk, tyč, oštěp, 60 m, dálka, koule, výška, 1000 m). Hned v první disciplíně, běhu na 100 m překážek, se Mikuláš  uvedl vynikajícím výkonem 14,48 s, který ho řadil na čtvrté místo z osmnáctičlenného startovního pole devítibojařů. Ve druhé disciplíně, hodu diskem, si však vybral svou dávku smůly, když mu byl měřen pouze jediný, zajišťovací, pokus. Výrazně zaostal za svým letošním maximem a v celkovém pořadí propadl až na desáté místo. A i když v následujících dvou disciplínách, skoku o tyči (2,80 m) a hodu oštěpem (36,68 m) vylepšil své osobní rekordy, po prvním dnu mu patřilo celkově až deváté místo.

Druhý den zahrnoval Mikulášovy nejsilnější disciplíny, skok daleký a vysoký a dal se předpokládat jeho útok na přední pozice. V úvodní disciplíně  druhého dne soutěže, běhu na 60 m, skončil s časem 7,83 s čtvrtý. Skok daleký se díky nevyzpytatelnému směru větru stal pro většinu závodníků loterií. Přesto Mikuláš od prvních pokusů předváděl skoky na hranici šesti metrů a držel se na předních pozicích. Na svůj závěrečný pokus se dokázal dokonale soustředit a dolétl do vzdálenosti 613 cm, za což sklidil spontánní aplaus hlavní tribuny. Ve skoku dalekém zvítězil a v celkovém pořadí se posunul na čtvrté místo. Poté mírně ztratil ve vrhu koulí (11,95 m), ale vše si vynahradil ve své hlavní disciplíně, skoku vysokém. Potom co všichni jeho soupeři vypadli, pokračoval od výšky 175 cm v soutěži sám. Na následující postupové výšce, 178 cm, sice mírně zaváhal, ale na třetí pokus se mu ji podařilo překonat. Zato následující výšky 181 i 184 cm, mohutně povzbuzován svými soupeři (!!!) a diváky, překonával vždy na první pokus. Ve skoku vysokém suverénně zvítězil, když druhému výškaři v pořadí „nadělil“ úctyhodných 12 centimetrů. Před poslední disciplínou, běhu na 1000 metrů, byl na druhém místě, s minimálním náskokem 23 bodů na třetího a 131 bodů na čtvrtého závodníka v pořadí. Běh na tisíc metrů nepatří mezi silné ani oblíbené Mikulášovy disciplíny, ale s vidinou zisku medaile sáhl do svých silových rezerv a závod odběhl v novém osobním rekordu 3:11,59. Druhé místo sice těsně (o 36 bodů) neuhájil, ale konečné třetí místo je pro tohoto talentovaného atleta velkým úspěchem. Celkově zvítězil František Wiesner (Atletika Chrudim) – 5276 bodů, druhý skončil Christopher Kukla (SK ZŠ Jeseniova Praha) – 4974 bodů. Třetí Mikuláš Havel (SKP Nymburk) získal celkově 4938 bodů.

Ačkoliv Mikuláš není vícebojařským specialistou, s výjimkou disku,  předvedl sérii vyrovnaných výkonů na hranici svého osobního maxima, což dokazuje i fakt, že během dvoudenního klání  překonal osm osobních a čtyři oddílové rekordy…  Velká gratulace !!!

Přehled výkonů a vývoj soutěže:

Disciplína         Výkon             Body    Pořadí v disciplíně / celkové     Poznámka

100 mpř.         14,48               774      4. / 4.                                   oddílový rekord

Disk               27,60               417      12. / 10.

Tyč                  2,80               309      9. / 9.                                   oddílový rekord

Oštěp             36,68               394      9. / 9.                                   osobní rekord

60 m               7,83                610      4. / 7.

Dálka              6,13                615      1. / 4.                                   osobní rekord

Koule             11,95                603      5. / 5.                                   osobní rekord

Výška              1,84                661      1. / 2.                                   oddílový rekord

1000 m        3:11,59                555      12. / 3.                                  osobní rekord

Celkem                                         4938 b.    3.                                                      oddílový rekord