• Kategorie: Aktuality

Evropské dětské atletické hry Brno 2019

Ještě před zahájením padly účastnické rekordy, které zaznamenaly velký nárůst, když z 18 států Evropy se představilo necelých 1800 účastníků ze 128 oddílů. Z nymburského oddílu se závodů zúčastnilo37 atletů.

V pondělí večer na slavnostním otevření 14. ročníku EKAG 2019 se všichni účastníci setkali se sportovními osobnostmi, když zážitkem byl příjezd na kole vítěze Evropských her z Minska, cyklistyTomáše Bábka, halového mistra Evropy v běhu na 60 metrů Jána Volka, slovenských reprezentantek JanyVelďákové, trojnásobné účastnice OH ve skoku dalekém, a vícebojařské reprezentantky Lucie Vadlejch. Doprovodný program, který zahájil nástupem výprav, rozehřál všechny účastníky a vrchol obstaral ohňostroj. Nymburská výprava byla samozřejmě vidět nejvíce, protože k červeným teplákovým soupravám přibyly ještě svítící červené čertovské růžky, které diváci mohli vidět na YouTube v přímém přenosu. Po tři dny byly k vidění vynikající výkony. Letošní ročník byl mimořádně příznivý pro skokanské disciplíny, když nejkvalitnější výkon jsme zcela jistě viděli ve skoku dalekém patnáctiletých v podání maltského borce, který  doplachtil do vzdálenosti 704 cm. Ve výškařském sektoru se přepisovaly rekordy šampionátu hned čtyřikrát, když nejhodnotnější výkon zaznamenala třináctiletá Chorvatka Jana Koščak výkonem 167cm.

Z nymburských závodníků si bronzovou medaili odvezl Ondra Šmíd za výkon 162 cm ve skoku vysokém chlapců ročníku 2006. Čtvrté místo ve vrhu koulí vybojovala Simona Hlaváčková výkonem 10,82 metru v kategorii dívek ročníku 2005. Ve finálovém běhu na 100 metrů překážek chlapců ročníku 2004 jsme měli hned dva borce. Na pátém místě skončil Jakub Šantavý výkonem 14,56 s a šestý Matyáš Müller výkonem 14,83 s. Šesté místo obsadil Jakub také v běhu na 1500 metrů výkonem 4:26,08 s a stejného umístění dosáhla i Kateřina Vydrová ve skoku vysokém (153 cm). Osmé místo patřilo ve skoku vysokém chlapců ročníku 2007 Otovi Šubrovi za výkon 133 cm. Desátá místa obsadili Tomáš Kroužel v běhu na 1500 metrů (4:52,66), Kristýna Hodačová v běhu na 600 metrů (1:57,50) a Kateřina Vydrová v běhu na 60 metrů(8,48).