• Kategorie: Aktuality

Dan Marák je Mistrem ČR v krosu

Atletická halová sezóna skončila a než se atleti definitivně přesunou na dráhu nastal čas přespolních běhů. Pro mladší a starší žactvo a pro dorost bylo vyvrcholením krosové sezóny MČR, které pro tyto kategorie proběhlo v sobotu 1. dubna v Jablonném nad Orlicí. Daniel Marák na něm vybojoval svůj druhý mistrovský titul v letošní sezóně...

Organizátoři vytyčili běžecky zajímavý, ale technicky náročný kilometrový okruh na louce na úbočí Malova kopce. Bohužel, aprílové počasí tentokrát nezůstalo nic dlužno své pověsti, dvoudenní déšť terén silně podmáčel a tísíce běžeckých kroků postupně dílo zkázy na pečlivě připravené trati dokonaly.

Jako první se z nymburských závodníků představila starší žákyně Kristýna Hodačová, kterou čekaly tři kilometrové okruhy. Díky umístění na halovém Mistrovství ČR získala právo startu z první řady, což byla vzhledem k stohlavému startovnímu poli nesporná výhoda. Po opatrnějším začátku, kdy se během prvního okruhu pohybovala okolo patnáctého místa se postupně začala propracovávat vpřed, pošetřila síly na závěrečný finiš a cílem nakonec proběhla na desátém místě v čase 13:15. O půl hodiny později se společně s další stovkou běžců na start stejné trati  postavili starší žáci Oliver Marák a Václav Vlček. V průběhu závodu se v celkovém pořadí drželi okolo třicátého místa. Na stále rozbahněnější trati jim však v posledním okruhu docházely síly a cílem proběhli Oliver jako 45. (12:25) a Václav jako 49. (12:28), tedy přibližně v polovině startovního pole.

Posledním závodem MČR byl běh dorostenců na 4 km, sedmdesát sedm běžců, včetně nymburského Daniela Maráka a Miroslava Popra tedy čekaly čtyři těžké okruhy na již kompletně rozbahněné trati. Po startu z privilegované první řady se Dan vydal na trať mezi vedoucími závodníky, v prvním stoupání se ujal vedení a ve svižném tempu "odtáhl" téměř celé první kolo. Potom ho ve vedení nakrátko vystřídal Adam Červinka, ale v stoupání na začátku druhého okruhu šel do vedení opět nymburský závodník, postupně zvyšoval svůj náskok a cílem druhého kola probíhal s náskokem přibližně třiceti metrů. I ve třetím okruhu Dan postupně zvyšoval svůj náskok, takže ze skupiny potencionálních pronásledovatelů se prakticky stala skupina "odpadlíků". Cílem proběhl Dan na prvním místě v čase 13:48 s téměř půlminutovým náskokem před druhým Antonínem Kinštem. Míra Popr, jehož specializací jsou běhy na 400, popř. 800 metrů, doběhl na 57. místě (17:23).